а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рзак

мн. рзаци
Вид збор: Именка, машки род
1. За коњ - здрав, силен, бесен, нескротлив.
Англиски: stallion
Употреба: Архаизам , Зоологија
2. За човек - немирен, бесен, енергичен.
Англиски: adventurer
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи