а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рж

мн. ржје
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7657
1. Жито со високо стебло и со ситни зрна.
Латински: Secae cereale Англиски: rye
Употреба: Ботаника
Примери:
Добра е 'ржта годинава.
'Ржјето пораснале.
2. Зрната на ова жито.
Англиски: rye
Употреба: Земјоделство
Примери:
И си купи една вреќа 'рж.
Јачменот го мешаа со 'рж.
Изрази
(посл.) Ближната 'рж е поблага (поарна) од далечната пченица.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи