а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ржне

ржнат; ржнал
Вид збор: Глагол, свршен
'Ржи малку, еднократно.
Англиски: snarl
Примери:
Коњот само ќе 'ржне и ќе се смири.
Изведенки
1. ржнува несв.
ржнуваат
2. ржнување ср.
ржнувањето
глаг. им.