а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ржлив

ржлива
Вид збор: Придавка
Што оддава 'ржење.
Англиски: growling
Примери:
Со 'ржлив глас.
Изведенки
1. ржливо прил.
грубо, придушено
Пример: 'ржливо виење
2. ржливост ж.
ржливоста
FlexiMac
 менување на македонски глаголи