а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ржи

ржат; ржел
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 12475
1. За животно - знак за неудобност.
Англиски: snarl Албански: hingëllon, hungëron
Употреба: Зоологија
Примери:
Коњот фати да 'ржи.
2. За куче - знак за агресивност.
Англиски: growl Албански: hungëron
Употреба: Зоологија
Примери:
Кучето беше луто и постојано 'ржеше.
3. За човек - зборува налутено, заканувачки.
Англиски: grumble Албански: gjëmon
Употреба: Преносно значење
Примери:
Шефот беше навреден и 'ржеше во канцеларијата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи