а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ржиште

мн. ржишта
Вид збор: Именка, среден род
Нива посеана со 'рж.
Англиски: rye-field
Употреба: Земјоделство
Примери:
'Ржиштето добро роди оваа година.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи