а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ржен

ржени
Вид збор: Придавка
Што се однесува на 'рж; приготвен од 'рж.
Примери:
'ржени полиња
'ржен леб
'ржена погача
FlexiMac
 менување на македонски глаголи