а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ржан

ржани
Вид збор: Придавка
Ранг: 21238
Што е од 'рж, што се однесува на 'рж.
Англиски: rye
Примери:
'ржано брашно
'ржан леб
'ржана слама
FlexiMac
 менување на македонски глаголи