а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ржаница

мн. ржаници
Вид збор: Именка, женски род
Снопје, слама од 'рж, што се користи за постела, врзување, заштита, покрив.
Примери:
Стеблото се витка со 'ржаница или со хартија.
покрив од 'ржаница
FlexiMac
 менување на македонски глаголи