а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ржаник

мн. ржанци
Вид збор: Именка, машки род
Леб направен од 'ржано брашно.
Англиски: rye-bread Албански: bukë thekri
Употреба: Гастрономија
Примери:
Два големи 'ржаника тазе испечени.
Изведенки
ржаниче ср.
мн. 'ржаничиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи