а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ре

Вид збор: Префикс
Претставка, префикс кај зборови од интернационалната лексика со значење: повторно, одново, обратно, назад.
Примери:
ревакцинација, реконструкција
реорганизација, реакција
FlexiMac
 менување на македонски глаголи