а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рејтинг

мн. рејтинзи
Вид збор: Именка, машки род
Метода за оценување на некоја личност, ситуација или капацитет преку споредување.
Англиски: rating
Примери:
шаховски рејтинг
политички рејтинг
FlexiMac
 менување на македонски глаголи