а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рејс

рејсот
Вид збор: Именка, машки род
Автобус за редовен сообраќај помеѓу две места.
Англиски: bus
Употреба: Разговорно , Транспорт
Примери:
Кога доаѓа рејсот од Битола?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи