а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реш

Вид збор: Придавка
Добро печен, кој крцка.
Англиски: cross Албански: i pjekur, i rreshkur
Употреба: Гастрономија
Примери:
реш леб
Изведенки
реш прил.
Пример: Реш печено.