а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

решо

мн. решоа
Вид збор: Именка, среден род
Уред на кој може да се готви со електрична струја или гас.
Англиски: stove Француски: rechaud Албански: stufë
Употреба: Гастрономија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи