а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

решлив

решливи
Вид збор: Придавка
Ранг: 24763
Кој може да се реши, разрешлив.
Англиски: solvable
Примери:
Лесно решлив проблем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи