а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

решка

мн. решки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 32188
1. црта, рецка
Англиски: feature Албански: vijë
Примери:
Имаат некои решки блиски со нашите.
2. Онаа страна од металната пара на која стои нејзината вредност, „писмо“.
Албански: ana e prapme e monedhës
FlexiMac
 менување на македонски глаголи