а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

решително

Вид збор: Прилог
одлучно
Англиски: decisively
Примери:
Само тој можеше да постапи толку решително.
Тој е решително против.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи