а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

решителен

решителни
Вид збор: Придавка
Ранг: 5530
1. Смел во решенијата, непоколеблив во нивното извршување.
Англиски: decisive
Примери:
Многу способен и решителен човек.
Само порешителните останале.
2. Категоричен, безусловен, кој не дозволува приговор; кој изразува непоколебливост во исполнувањето на решенијата.
Англиски: determined
Примери:
Решителен противник на конзервативизмот.
Со решителен поглед, тон.
3. Најважен, кој го определува понатамошниот од, развој на нешто.
Англиски: decisive
Примери:
Во решителниот момент.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи