а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

решетце

мн. решетциња
Вид збор: Именка, среден род
решето
Англиски: sieve
Употреба: Деминутив
Изведенки
решетче ср.
мн. решетчиња
FlexiMac
 менување на македонски глаголи