а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

решето

мн. решета
Вид збор: Именка, среден род
Вид јадро сито.
Англиски: sieve
Примери:
Донесе едно решето пченка.
(разг.) Го направи решето.
Не се плаши мечка со решето.
Изрази
Поминал и сито и решето - видел сѐ и сешто.
Носи вода во решето - работи залудно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи