а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

решеткав

рашеткави
Вид збор: Придавка
Ранг: 47058
Направен во вид на решетки; снабден со решетки.
Примери:
решеткав прозорец
решеткава ограда
Решеткасти отвори за вентилација.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи