а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

решен

Види и: реши (св.)
решени
Вид збор: Придавка
Ранг: 4560
1. (глаг. прид.) реши
Англиски: solved
2. Што е подготвен да стори нешто.
Англиски: decided
Примери:
Решен да оди.
Решен да се бори до крај.
Решен да победи.
Решена да не попушти.