а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

решеност

(едн.) решеноста
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6990
Готовност да се оствари своето решение.
Англиски: determination
Примери:
Импонираше нивната решеност да се жртвуваат за татковината.