а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

решавач

мн. решавачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што решава, што има одлучувачка дејност за исходот на нешто, што наоѓа решение.
Англиски: decider, solver
Примери:
решавач на натпреварот
решавач на случајот
решавачи на најтешките задачи