а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

речникарство

Вид збор: Именка, среден род
Дејност на речникар, лексикографија.
Англиски: lexicography
Употреба: Лингвистика , Разговорно