а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

речен

речни
Вид збор: Придавка
Ранг: 9912
1. Кој се однесува на река.
Англиски: river Албански: lumi
Употреба: Географија
Примери:
речен брег
речен тек
речен шум
речна вода
речно корито
2. Кој живее во река.
Англиски: river Албански: lumi
Примери:
речна риба
речни растенија
3. Кој е сврзан со пловење по река, со работа на река.
Англиски: river Албански: lumi
Употреба: Транспорт
Примери:
речен сообраќај
речен транспорт
речен брод