а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реченија

Вид збор: Именка, женски род
судбина
Англиски: destiny
Употреба: Разговорно
Примери:
(посл.) Без реченија ништо не бидува.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи