а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

речение

мн. реченија
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 51601
Тоа што е кажано да биде, што е судбински определено.
Англиски: destiny
Употреба: Архаизам , Разговорно
Примери:
Речение ни било да не сме заедно.
Така требало да биде според речението.