а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

речел

мн. речели
Вид збор: Именка, машки род
Овошје варено во мед или во вински пекмез.
Англиски: jam Турски: reçel Албански: reçel
Употреба: Гастрономија
Примери:
Ги послужи со речели.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи