а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

речев

речевиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на реч.
Англиски: wordy
Употреба: Книжевен збор
Примери:
речева култура
речеви можности кај учениците
Речеви стилистички разновидности во јазикот на уметничката литература.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи