а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рецка

мн. рецки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 15835
1. црта, цртичка
Англиски: notch
Примери:
Пиши рецка!
2. гребаница
Англиски: scratch
Примери:
рецки на стаклото
Изрази
Стави му една рецка - отпиши го!