а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рецитација

мн. рецитации
Вид збор: Именка, женски род
1. Уметничко читање на литературни дела, обично на песни, рецитирање.
Англиски: recitation Албански: recitim
2. Песна определена за такво кажување.
Англиски: poem Албански: recitim, poemë
Употреба: Литература
Примери:
Имаше музички точки, рецитации и др.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи