а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рецитатив

рецитативот
Вид збор: Именка, машки род
Вокална форма, особено во операта, што се карактеризира не со вистинско пеење, ами со напевен говор.
Англиски: recitative
Употреба: Музика и танц
Примери:
Рецитатив и арија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи