а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реципиент

мн. реципиенти
Вид збор: Именка, машки род
1. Примач на информации или нарачки.
Англиски: recipient
Употреба: Информатика
Примери:
Реципиентите добиваат еднозначна порака преку однапред утврден систем.
2. Лице што прима трансфузија на крв.
Англиски: recipient
Употреба: Медицина
Примери:
На реципиентот му се дава само иста крвна група.
3. Сад каде што се собираат течности и гасови.
Англиски: recipient
Употреба: Хемија
Примери:
Течноста полека се влева во реципиентот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи