а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рециклира

рециклираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Повторно користи стар, веќе користен материјал.
Англиски: recycle
Употреба: Екологија
Примери:
Ако се рециклира згурата, ќе излезат 50.000 тони цинк и 10.000 тони олово.
Рециклира стакло.
Изведенки
рециклирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи