а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рецидив

мн. рецидиви
Вид збор: Именка, машки род
1. Повторно враќање на прележана болест.
Англиски: recidivism Албански: recidiv
Употреба: Медицина
2. Во правото - повторно извршување на престап од лице казнето за ист или сличен престап.
Англиски: recidivism Албански: recidiv
Употреба: Правда
Изведенки
рецидивен прид.
рецидивниот
Пример: Рецидивниот, конзервативниот дел од старото станува сѐ помалку животворен.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи