а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рецепционер

мн. рецепционери
Вид збор: Именка, машки род
Тој што работи на рецепција, пречекува, прима и испраќа гости.
Англиски: receptionist
Употреба: Туризам
Примери:
Рецепционер во новиот хотел.
Рецепционери што зборуваат неколку светски јазици.
Изведенки
рецепционерка ж.
мн. рецепционерки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи