а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рецептура

мн. рецептури
Вид збор: Именка, женски род
1. Упатство за пропишување, подготвување и издавање лекови во аптека.
Англиски: recipe, formulation
Употреба: Медицина
Примери:
Лекарот му пропиша две рецептури.
2. Формула, постапка во создавање нешто.
Англиски: recipe, instruction
Примери:
Рецептура за изработка на вештачко ѓубре.
3. Поука, пристап во извршувањето некаква дејност.
Англиски: recipe, moral
Примери:
Тие ја следат нејзината рецептура.
Тој ја дава рецептурата, односно пристапот, принципот за истражување во македонската литература.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи