а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рецептор

мн. рецептори
Вид збор: Именка, машки род
1. Собирач на данок, долг и сл.
Англиски: receptor
Употреба: Економија
2. Тој што прифаќа, примач на информација, читател.
Англиски: receptor
Примери:
рецептор на текстот
Пораката од авторот доаѓа до рецепторите.
3. Тоа што има способност да прима, да впива.
Англиски: receptor
Примери:
рецептор на слузокожата во носот
Сунѓерите се рецептори на течност.
4. Телефонист на централа.
Англиски: receptor
Примери:
Рецептор во градската телефонска централа.
5. Дел од машина која прима сила од моторот постојано, непрекинливо.
Англиски: receptor
Употреба: Технологија
Примери:
дефект на рецепторот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи