а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рецептивен

рецептивни
Вид збор: Придавка
Способен за восприемање, сфаќање.
Англиски: receptive
FlexiMac
 менување на македонски глаголи