а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рецензент

мн. рецензенти
Вид збор: Именка, машки род
Автор на рецензија; тој што се занимава специјално со пишување рецензии.
Англиски: critic
Употреба: Литература
Примери:
театарски рецензент
Рецензентите напишаа позитивна рецензија.
Изведенки
рецензентка ж.
мн. рецензентки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи