а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рехабилитира

рехабилитираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Поврати, повраќа чест, репутација, слава и сл.
Англиски: rehabilitate Албански: rehabiliton
Примери:
Тој роман ќе го рехабилитира брзо.
2. Во правото - поврати, повраќа поранешните права.
Англиски: rehabilitate Албански: rehabiliton
Примери:
Ќе бидат присилени сите да ги рехабилитираат.
3. (се рехабилитира) Добие, добива рехабилитација.
Англиски: rehabilitate Албански: rehabiliton
Примери:
Успеа да се рехабилитира пред нив.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи