а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рехабилитација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Воспоставување на добар глас, име, чест, репутација.
Англиски: rehabilitation Албански: rehabilitim
Употреба: Политика
Примери:
рехабилитација на угледот
2. Воспоставување на поранешните права.
Англиски: rehabilitation Албански: rehabilitim
Употреба: Правда
Примери:
Полна рехабилитација.
3. Воспоставување на поранешната здравствена состојба после болест или повреда.
Англиски: rehabilitation Албански: rehabilitim
Употреба: Медицина
Примери:
центар за медицинска рехабилитација
FlexiMac
 менување на македонски глаголи