а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рефус

(едн.) рефусот
Вид збор: Именка, машки род
1. Стока или прехранбени производи што претставуваат отпадок при производството, но можат да се користат.
Англиски: refuse
Примери:
Рефусот од производството го пакуваа во големи картонски кутии.
2. Прехранбени производи што немаат некоја стандардна амбалажа, а се продаваат на мерење и со пониска цена.
Примери:
Рефус кондиторски производи.
Купува кикиритки рефус.
Зема од рефусот кафе и бисквити.
Изрази
рефус пораки - голема количина испратени електронски пораки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи