а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рефракција

мн. рефракции
Вид збор: Именка, женски род
Промена на насоката на зрак светлина под определен агол кога накосо влегува од една средина во друга.
Англиски: refraction
Употреба: Технологија , Физика
Примери:
индекс на рефракција
FlexiMac
 менување на македонски глаголи