а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реформа

мн. реформи
Вид збор: Именка, женски род
Преобразување, изменување на нешто; политичко преобразување.
Англиски: reform Албански: reformë
Примери:
Правописна реформа.
Аграрна реформа.
Училишна реформа.
Изведенки
реформски прид.
реформските
Што се однесува на реформа.
Пример: Сега започнуваат долгорочни реформски процеси.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи