а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реформација

(едн.) реформацијата
Вид збор: Именка, женски род
Религиозно и социјално-политичко движење против католичката црква во Западна Европа во 16 век.
Англиски: reformation Германски: Reformation
Употреба: Историја , Црковен термин
Примери:
протестантска реформација
Изведенки
реформациски прид.
реформацискиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи