а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реформатор

мн. реформатори
Вид збор: Именка, машки род
Лице што спроведува извесна реформа.
Англиски: reformer Албански: reformator
Примери:
Реформатор на јазикот.
Реформатор на училишниот систем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи