а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рефлектор

мн. рефлектори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9462
1. Одразувач на светлосните зраци, одбивач на светлината.
Англиски: reflector Албански: reflektor
Употреба: Физика
2. Телескоп во кој сликата се добива со помошта на конкавно огледало.
Англиски: reflector Албански: reflektor
Употреба: Астрономија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК